17 Kasım 2014 Pazartesi

baharın elleri tunik etkinliği


Herkese merhabalar hafta içi bitirmeyi planladığım tuniği ancak akşam bitirebildim.MODEL CREZİON ELİŞİDERGİSİ son sayısında bahar hanımın seçtiği tunik. model çok hoş ve kullanışlı.Gel görki ben dikerken neler yaşadım.Kumaşımı daha önceden renlerini çok beğenerek almıştım kışlık olabilecek biraz kalın bir kumaş.Modeli görünce tam uygun diye düşündüm ve hemen kalıp çıkararak kızım için biçtim.Buraya kadar bir sorun yok saedece kumaş çok attı kenarlarını. Asıl sıkıntı bundan sonra başladı.Tela yapıştırmak için ön patı ütüledim benim patın ölçüleri yarıya düştü.İlkö nce ütü ayarında sorunmu var diye düşündüm yok .Diğer patı ütüledim oda küçüldü.Herhalde tela topladı dedim ve tekrardan başka bir tela ile çalıştım sonuç yine aynı 3.patı kesiyorum hazırlıyorum ben hala patı telalamayı geçemedim.Bu seferdeeeee ütüm bozuldu herhalde diyerek başka ütüyle ütüledim yine benim  pat küçüldü. Bin bir zahmetle bütün telaları teğelleyip diktim.Son ütü aşamasında benim gömlek küçüldü. Resmen nerdeyse 2 beden küçüldü.Dokusunda kullanılan ipliğin bir tanesinden kaynaklandığını sonradan farkettim.Ama yeni bir kumaş alıp tekrardan yetişrmek için vaktim olmadığı için ne pahasına olursa olsun remen kumaşla savaşarak diktim.Ön kısmına ilik açmadım bu sefer patları iyice bozcağı için hazır çıtçıt bastırmak daha uygun olacak .Kuaşın bana oynadığı oyundan dolayı cepleri iptal ettim ve ön patı verev yerine düz şekliyle yapmak zorunda kaldım.Sonuç olarak 2 beden küçüşlen tuniğim bu .Ama aynı kalıpla başka bir kumaş alıp tekrar dikeceğim..

Burda kumaşın ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuz . Ütülenmemiş hali.


Burda ise ütülendikten sonraki küçülmüş hali.. Isı ile küçülen kağıtlar gbi benim kumaşta küçüldü. Yıkayınca sonuç ne olacak denemeye korkuyorum. Yinede görev geçte olsa tamamladı arkadaşlar  yeni etkinliklerde görüşmek üzere..

1 yorum:

  1. hay Allah epeyce yormuş sizi :) ellerinize sağlık dikişiniz muntazam olmuş.. bol buharla ütüleyince açılır belki giyilecek gibi olur.

    YanıtlaSil